For using this site, please activate JavaScript.

Matches Oct 16, 1999

Matchday 8
Bayern Munich Bayern Munich 3:1 Hertha BSC Hertha BSC
 
Hamburger SV Hamburger SV 2:0 SC Freiburg SC Freiburg
 
Hansa Rostock FC Hansa Rostock 3:1 Eintracht Frankfurt E. Frankfurt
 
MSV Duisburg MSV Duisburg 2:2 1.FC Kaiserslautern 1.FC K'lautern
 
Werder Bremen SV Werder Bremen 1:3 TSV 1860 Munich 1860 Munich
 
VfL Bochum VfL Bochum 2:4 FC Energie Cottbus Energie Cottbus
Matchday 11
Leicester Leicester City 2:1 Southampton FC Southampton
 
Arsenal Arsenal FC 4:1 Everton FC Everton
 
Liverpool Liverpool FC 1:0 Chelsea FC Chelsea
  Coventry Coventry City 4:1 Newcastle United Newcastle
 
Man Utd Manchester United 4:1 Watford FC Watford
  Derby Derby County 0:1 Tottenham Hotspur Spurs
  MK Dons Milton Keynes Dons 3:2 Bradford City Bradford
  Leeds Leeds United 2:0 Sheffield Wednesday Sheff Wed
Matchday 6 Fiorentina ACF Fiorentina 0:2 Parma Calcio 1913 Parma
  Udinese Calcio Udinese Calcio 0:3 SS Lazio Lazio
Matchday 11 Monaco AS Monaco 3:0 RC Strasbourg Alsace R. Strasbourg
  AS Nancy AS Nancy-Lorraine 1:1 Paris Saint-Germain Paris SG
  FC Nantes FC Nantes 0:1 FC Girondins Bordeaux G. Bordeaux
  AC Le Havre AC Le Havre 0:1 Stade Rennais FC Stade Rennais
  AJ Auxerre AJ Auxerre 3:1 SC Bastia SC Bastia
  Saint-Étienne AS Saint-Étienne 1:0 ES Troyes AC Troyes
  Lens RC Lens 1:0 HSC Montpellier Montpellier
Matchday 16 Bregenz Schwarz-Weiß Bregenz 0:0 Red Bull Salzburg RB Salzburg
  Grazer AK 1902 Grazer AK 1902 0:1 LASK LASK
 
SV Ried SV Ried 2:0 SK Sturm Graz Sturm Graz
 
Rapid Vienna Rapid Vienna 2:0 Austria Vienna Austria Vienna
Matchday 27 Rotor Volgograd Rotor Volgograd 1:1 Saturn Ramenskoe Saturn
  Uralan Uralan Elista 3:0 Spartak Vladikavkaz Spartak V.
  CSKA Moscow CSKA Moscow 3:0 Zhemchuzhina Sochi Zhemchuzhina
  Spartak Moscow Spartak Moscow 3:0 Lokomotiv Moscow Loko Moscow
  Chernomorets N. Chernomorets Novorossijsk 1:2 Torpedo Moscow Torpedo Moscow
  Zenit S-Pb Zenit St. Petersburg 0:0 Dinamo Moscow Dinamo Moscow
  Rostov FK Rostov 1:0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod Lokomotiv NN
  Shinnik Shinnik Yaroslavl 1:2 Krylya Sovetov Samara KS Samara
Matchday 15
FC St. Gallen FC St. Gallen 1879 4:1 FC Aarau FC Aarau
 
Servette FC Servette FC 0:1 FC Lausanne-Sport Lausanne-Sport
Matchday 9 MVV Maastricht MVV Maastricht 4:1 FC Utrecht FC Utrecht
  Willem II Willem II Tilburg 2:1 RKC Waalwijk RKC Waalwijk
  Fortuna Sittard Fortuna Sittard 0:1 SC Heerenveen Heerenveen
  Vitesse Vitesse Arnhem 1:0 SC Cambuur-Leeuwarden SC Cambuur
Matchday 6
Ankaragücü MKE Ankaragücü 1:2 Göztepe Göztepe
 
Trabzonspor Trabzonspor 2:0 Fenerbahce SK Fenerbahce
Matchday 4 Aris Saloniki Aris Thessaloniki 5:1 Panionios Athens Panionios
  AO Trikala AO Trikala 1:1 Paniliakos Pyrgos Paniliakos
Matchday 12 Amica Wronki Amica Wronki 5:0 Polonia Warsaw Pol. Warsaw
  Odra Wodzislaw Odra Wodzislaw Slaski 1:0 Pogon Szczecin Pogon Szczecin
  Orlen Plock Orlen Plock 1:1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Grodzisk
  Górnik Zabrze Górnik Zabrze 1:0 Wisla Kraków Wisla Kraków
  Lech Poznan Lech Poznan 1:1 LKS Lodz LKS Lodz
  Legia Warszawa Legia Warszawa 4:0 Stomil Olsztyn Stomil Olsztyn
Matchday 9 Gázszer Gázszer FC 0:0 Vác FC Vác
  Ferencváros Ferencvárosi TC 0:1 Debreceni VSC Debrecen
  ETO FC Győr ETO FC Győr 0:0 Zalaegerszegi TE FC Zalaegerszeg
  Haladás Szombathelyi Haladás 0:1 Dunaujvaros FC Dunaujvaros FC
  Szeged LC Szeged LC 2:1 Nyíregyháza Spartacus Nyíregyháza
  Vasas FC Vasas FC 1:2 MTK Budapest MTK Budapest
Matchday 31 Oita Trinita Oita Trinita 2:1 AET Ventforet Kofu Ventforet Kofu
Matchday 24 Tokushima Vort. Tokushima Vortis 3:0 Kokushikan University Kokushikan
Matchday 17
WSG Tirol WSG Tirol 1:1 Donawitzer SV Leoben DSV Leoben
 
Vienna First Vienna FC 0:0 SV Wörgl SV Wörgl
Sixth Round Lierse SK Lierse SK 9:00 PM KM Torhout KM Torhout
  Royal Antwerp Royal Antwerp FC 9:00 PM Beringen Heusden-Zolder SK Heusden-Zolder
  Sint-Truiden Sint-Truidense VV 9:00 PM Royal Francs Borains Francs Borains
  RSC Anderlecht RSC Anderlecht 1:4 AET Racing Harelbeke KRC Harelbeke
  AA La Louviere AA La Louviere 2:3 on pens Excelsior Mouscron Exc. Mouscron
  KRC Genk KRC Genk 3:0 KSK Tongeren KSK Tongeren
  KFC Verbr. Geel KFC Verbroedering Geel 9:00 PM RAEC Mons RAEC Mons
  KAA Gent KAA Gent 9:00 PM KFC Dessel Sport Dessel Sport
  KV Mechelen KV Mechelen 9:00 PM FC Eendracht Hekelgem Eendr. Hekelgem
  KV Oostende KV Oostende 0:1 Beerschot AC Beerschot AC
  Lommel SK KFC Lommel SK 9:00 PM RWD Molenbeek RWD Molenbeek
Matchday 22 Sembawang Sembawang Rangers 3:4 Warriors FC Warriors FC
  Tanjong Pagar Tanjong Pagar United 2:0 Lion City Sailors FC LC Sailors
  Balest. Central Balestier Central 0:1 Gombak United Gombak United
  Woodlands Woodlands Wellington 3:0 Sengkang Marine Sengkang Marine
  Clementi Khalsa Clementi Khalsa 1:1 Geylang International FC Geylang
  Jurong FC Jurong FC 1:0 Tampines Rovers FC Tampines Rovers
Matchday 7 AS Lodigiani AS Lodigiani 1:3 SS Arezzo Arezzo
Matchday 10 CD Leganés CD Leganés 1:2 UD Salamanca UD Salamanca
  Recr. Huelva Recreativo Huelva 0:1 SD Eibar SD Eibar
Matchday 14 LOSC Lille LOSC Lille 1:0 FC Lorient FC Lorient
  AC Ajaccio AC Ajaccio 2:1 ES Wasquehal ES Wasquehal
  Louh.-Cuiseaux Louhans-Cuiseaux FC 1:2 US Créteil-Lusitanos US Créteil
  SC Amiens SC Amiens 0:0 Olympique de Valence Valence
  OGC Nice OGC Nice 0:0 FC Chamois Niort FC Niort
  Guingamp EA Guingamp 2:1 AS Cannes Cannes
  Nîmes Olympique Nîmes Olympique 1:2 FC Le Mans FC Le Mans
  Stade Lavallois Stade Lavallois 1:1 SM Caen SM Caen
  FC Sochaux FC Sochaux-Montbéliard 0:1 FC Gueugnon FC Gueugnon
Matchday 9 Veendam SC Veendam 1:0 Helmond Sport Helmond Sport
  PEC Zwolle PEC Zwolle 4:2 SBV Excelsior Rotterdam Excelsior
  Telstar SC Telstar 0:3 Go Ahead Eagles Deventer Go Ahead Eagles
  VVV-Venlo VVV-Venlo 2:2 FC Volendam FC Volendam
  NAC Breda NAC Breda 2:0 FC Emmen FC Emmen
Matchday 7 Campomaiorense SC Campomaiorense 2:1 Belenenses SAD Belenenses SAD
  Gil Vicente Gil Vicente FC 0:2 SL Benfica Benfica
Matchday 17 FC Baden FC Baden 3:1 FC Wil 1900 FC Wil 1900
  AC Bellinzona AC Bellinzona 1:1 FC Schaffhausen FC Schaffhausen
 
FC Sion FC Sion 0:1 SC Kriens SC Kriens
 
FC Thun FC Thun 2:0 FC Stade Nyonnais Stade Nyonnais
  FC Winterthur FC Winterthur 3:1 BSC Young Boys BSC Young Boys
Matchday 5 Apollon Pontou Apollon Pontou 0:3 Panegialios GS Panegialios
  Ethn. Piraeus Ethnikos Piraeus 0:1 AE Larisa AE Larisa
Matchday 25 Stabæk Fotball Stabæk Fotball 2:0 Rosenborg BK Rosenborg BK
Matchday 9 RM Castilla Real Madrid Castilla 0:0 Racing Ferrol Racing Ferrol
Matchday 10 Schwamendingen FC Schwamendingen 2:2 FC Kreuzlingen FC Kreuzlingen
  FC Altstetten FC Altstetten Zürich 1:1 FC Horgen FC Horgen
  FC Frauenfeld FC Frauenfeld 1:3 FC Widnau FC Widnau
Matchday 13 Seekirchen SV Seekirchen 5:2 FC Nenzing Nenzing
  FC Lustenau FC Lustenau 5:1 Red Bull Juniors Salzburg RB Juniors
  Feldkirch FC Blau-Weiß Feldkirch 4:0 FC Hard FC Hard
Matchday 10 FC Bex FC Bex 3:2 FC Martigny-Sports Martigny-Sports
  Stade-Lausanne FC Stade-Lausanne-Ouchy 0:1 FC Visp FC Visp
  FC Bulle FC Bulle 2:1 US Terre Sainte US Terre Sainte
  Meyrin FC Meyrin FC 1:1 Lancy FC Lancy FC
  FC Naters FC Naters Oberwallis 2:3 Signal FC Bernex-Confignon Signal FC
  CS Chênois CS Chênois 0:0 FC Vevey United Vevey United
  SC Bümpliz SC Bümpliz 78 2:2 FC Serrières NE FC Serrières
  FC Colombier FC Colombier 1:1 FC Stade-Payerne Stade-Payerne
  SV Muttenz SV Muttenz 1:3 FC Wangen bei Olten FC Wangen b. O.
  FC Fribourg FC Fribourg 5:0 FC Concordia Basel Concordia
  FC Grenchen FC Grenchen 15 5:1 SV Lyss SV Lyss
  FC Wohlen FC Wohlen 0:0 FC Biel-Bienne FC Biel-Bienne
  FC Mendrisio FC Mendrisio 1:2 FC Freienbach FC Freienbach
  FC Tuggen FC Tuggen 0:0 FC Rapperswil-Jona Rapperswil-Jona
  FC Schötz FC Schötz 4:2 FC Küssnacht a/R Küssnacht a/R
  SC Buochs SC Buochs 0:4 AC Malcantone Malcantone Agno
  SC Cham SC Cham 1:1 FC Locarno FC Locarno
  FC Chiasso FC Chiasso 1:0 FC Ascona FC Ascona
Matchday 9 Wien Floridsd. FV Wien Floridsdorf 2:1 SV Dinamo Helfort 15 Young Stars Helfort
  Ostbahn XI SC Ostbahn XI 3:2 SV Essling Essling
  Post SV Wien Post SV Wien 2:0 SV Wienerberg Wienerberg
  FC Stadlau FC Stadlau 4:1 SK Slovan HAC Slovan HAC
Matchday 12 ASKÖ Hirm ASKÖ Hirm 0:0 ASK Horitschon Horitschon
  Oberwart SV Oberwart 4:0 FC Illmitz Illmitz
  Kohfidisch ASK Kohfidisch 3:1 UFC Tadten Tadten
  St. Margarethen SV St. Margarethen 0:0 SV Leithaprodersdorf Leithaprodersd.
 
SC/ESV Parndorf SC/ESV Parndorf 2:0 SV Rohrbrunn Rohrbrunn
Matchday 13 Kirchbichl SV Kirchbichl 2:1 FC Steinach FC Steinach
  Rum SK Rum 2:3 SC Schwaz Schwaz
  Fügen SV Fügen 1:0 SV Thiersee SV Thiersee
  Kitzbühel FC Kitzbühel 0:1 Innsbrucker SK Innsbrucker SK
  SV Zams SV Zams 1:1 SV Wörgl II SV Wörgl II
  Axams SV Axams 3:3 SV Telfs Telfs
  FC Vils FC Vils 0:0 SV Kematen Kematen
  Götzens SV Götzens 0:3 SV Innsbruck SV Innsbruck
Matchday 9 FC Vaduz U18 FC Vaduz U18 3:1 Team Winterthur/Schaffhausen U18 Winterthur U18
  FC Sion U18 FC Sion U18 4:2 Team BEJUNE U18 Team BEJUNE U18
Quarter-Finals 1st leg D.C. United D.C. United 2:0 Miami Fusion Miami Fusion
  FC Dallas FC Dallas 2:1 Chicago Fire FC Chicago Fire
Tunisia Tunisia 1:0 United Arab Emirates U. A. E.
Matchday 15 1.SC Feucht 1.SC Feucht 1:2 FC Kempten FC Kempten
  SpVgg Landshut SpVgg Landshut 0:3 SC 04 Schwabach SC 04 Schwabach
  FC Memmingen FC Memmingen 2:0 1.FC Passau 1.FC Passau
  SpVgg Weiden SpVgg SV Weiden 1:1 Würzburger FV Würzburger FV
 
Jahn Regensburg SSV Jahn Regensburg 1:2 TSV Aindling TSV Aindling
  Jahn Forchheim SpVgg Jahn Forchheim 4:2 SpVgg Stegaurach Stegaurach
  Bayern Hof SpVgg Bayern Hof 2:2 1.FC Nuremberg II Nuremberg II
  SpVgg Ansbach SpVgg Ansbach 3:1 Schwaben Augsburg Schwaben Augsb.
Matchday 10 TSV Altenholz TSV Altenholz 0:0 Itzehoer SV (bis 2010) Itzehoer SV
  Heider SV Heider SV 4:0 Eimsbütteler TV Eimsbütteler TV
  TSV Pansdorf TSV Pansdorf 2:1 TuS Hoisdorf TuS Hoisdorf
  Conc. Ihrhove Concordia Ihrhove 2:1 SSV Vorsfelde SSV Vorsfelde
  Rotenburger SV Rotenburger SV 5:1 SVG Göttingen SVG Göttingen
  Wolfsburg II VfL Wolfsburg II 1:1 Kickers Emden Kickers Emden
Matchday 9 Schott Jena SV Schott Jena 1:2 FC Energie Cottbus II E. Cottbus II
  FC Erfurt-Nord FC Erfurt-Nord 1:2 FSV Wacker Nordhausen W. Nordhausen
  1.Suhler SV 1.Suhler SV 0:1 FC Grimma FC Grimma
  VfB Leipzig II VfB Leipzig II 1:1 Bornaer SV Bornaer SV
  Fort. Chemnitz VfB Fortuna Chemnitz 1:1 1.SV Gera 1.SV Gera
Matchday 11 1.FC Bocholt 1.FC Bocholt 3:2 FC Germania Teveren Germ. Teveren
  Wegberg-Beeck FC Wegberg-Beeck 3:3 SV Straelen SV Straelen
Matchday 13 Germania Horbach Germania Horbach 3:1 SVA Bad Hersfeld Bad Hersfeld
  Unterliederbach VfB Unterliederbach 3:3 FSV Braunfels FSV Braunfels
  KSV Baunatal KSV Baunatal 1:4 VfB Marburg VfB Marburg
  SC Neukirchen SC Neukirchen 2:1 FSC Lohfelden FSC Lohfelden
  VfB Gießen VfB Gießen 3:3 Eintracht Frankfurt II E. Frankfurt II
  SV Jügesheim SV 1915 Jügesheim 2:1 SG Hoechst SG Hoechst
  Saarbrücken II 1.FC Saarbrücken II 0:0 Hassia Bingen Hassia Bingen
  TuS Koblenz TuS Koblenz 4:0 VfR Wormatia Worms Wormatia Worms
  VfL Hamm/Sieg VfL Hamm/Sieg 0:0 SC Halberg Brebach Halberg Brebach
  SV Prüm SV Prüm 1920 1:1 1.FSV Mainz 05 II FSV Mainz 05 II
  B. Neunkirchen Borussia Neunkirchen 1:1 SC Hauenstein SC Hauenstein
  Pfeddersheim TSG Pfeddersheim 1:1 FC 08 Homburg FC 08 Homburg
Matchday 9 SV Bonlanden SV Bonlanden 1:3 SC Freiburg II SC Freiburg II
  VfR Heilbronn VfR Heilbronn 1:2 SV Sandhausen SV Sandhausen
  FC 04 Singen FC 04 Singen 0:0 FV Lauda FV Lauda
  SpVgg Au/Iller SpVgg Au/Iller 2:1 VfL Kirchheim VfL Kirchheim
  SG Kirchheim SG HD-Kirchheim 1:1 1.FC Pforzheim 1.FC Pforzheim
  FV Ravensburg FV Ravensburg 2:2 FV Biberach/Riß FV Biberach
  Ludwigsburg 07 SpVgg 07 Ludwigsburg 2:0 Bahlinger SC Bahlinger SC
Matchday 12 FC St. Pauli II FC St. Pauli II 1:2 SV Wilhelmshaven Wilhelmshaven
 
E. Braunschweig Eintracht Braunschweig 2:2 VfB Lübeck VfB Lübeck
  Göttingen 05 1.SC Göttingen 05 1:3 SV Werder Bremen II W. Bremen II
Matchday 11
Union Berlin 1.FC Union Berlin 3:1 FC Eisenhüttenstadt E'hüttenstadt
  VFC Plauen VFC Plauen 1:0 Tennis Borussia Berlin II TeBe II
 
Erzgebirge Aue FC Erzgebirge Aue 4:0 Dresdner SC Dresdner SC
  VfL Halle 96 VfL Halle 1896 4:3 Rot-Weiß Erfurt Rot-Weiß Erfurt
  Babelsberg 03 SV Babelsberg 03 4:0 Hertha BSC II Hertha BSC II
  Sachsen Leipzig FC Sachsen Leipzig 2:0 1.FC Magdeburg 1.FC Magdeburg
 
Dynamo Dresden SG Dynamo Dresden 1:0 FSV Zwickau FSV Zwickau
Matchday 13 SV Lohhof SV Lohhof 2:3 FSV Frankfurt FSV Frankfurt
  VfR Mannheim VfR Mannheim 3:0 TSV 1860 München II 1860 München II
 
FC Augsburg FC Augsburg 1:1 Karlsruher SC II Karlsruhe II
  Schweinfurt 05 1.FC Schweinfurt 05 3:0 SV Darmstadt 98 SV Darmstadt 98
  Borussia Fulda SC Borussia Fulda 0:1 SV Wacker Burghausen W. Burghausen
 
F. Düsseldorf Fortuna Düsseldorf 1:1 KFC Uerdingen 05 KFC Uerdingen
 
B. Dortmund II Borussia Dortmund II 1:1 SC Verl SC Verl

Select date

Player birthdays

Coach birthdays