To use this site, please enable Javascript.

Matches Jun 4, 2000

Group A Peru Peru 0:1 Brazil Brazil
  Colombia Colombia 3:0 Venezuela Venezuela
  Argentina Argentina 1:0 Bolivia Bolivia
Estonia Estonia 2:0 Belarus Belarus
  Nigeria Nigeria 3:2 Malawi Malawi
  Benin Benin 1:2 Togo Togo
  Botswana Botswana 1:1 Lesotho Lesotho
  Netherlands Netherlands 3:1 Poland Poland
  Eswatini Eswatini 1:1 Mozambique Mozambique
  Morocco Morocco 1:0 Jamaica Jamaica
  Senegal Senegal 0:0 Zambia Zambia
  Moldova Moldova 0:1 Russia Russia
  Mexico Mexico 2:2 Republic of Ireland Ireland
  France France 6:4 on pens Japan Japan
Final Constelació Constelació Esportiva 6:0 FC Encamp FC Encamp
matchday 27 Karpaty Karpaty Lviv 2:3 Dynamo Kyiv Dynamo Kyiv
  FK Mariupol FK Mariupol 4:1 SK Tavriya Simferopol SK Tavriya
  Metalist Metalist Kharkiv 1:1 Chornomorets Odessa Chornomorets
  Shakhtar D. Shakhtar Donetsk 3:1 Kryvbas Kryvyi Rig Kryvbas
  CSKA Kyiv CSKA Kyiv 1:0 Metalurg Donetsk Metalurg D.
  Metalurg Z. Metalurg Zaporizhya (bis 2016) 3:1 Vorskla Poltava Vorskla Poltava
  Nyva Ternopil Nyva Ternopil 3:0 Zirka Kropyvnytskyi Zirka
  Spartak I-F Spartak Ivano-Frankivsk 1:1 Dnipro Dnipropetrovsk Dnipro
matchday 34 Panserraikos Panserraikos 4:3 Anagennisi Karditsas Anag. Karditsas
  Ethn. Piraeus Ethnikos Piraeus 4:0 Veria NPS Veria NPS
  GS Kallithea GS Kallithea 3:1 FAS Naousa FAS Naousa
  Apollon Pontou Apollon Pontou 2:2 Olympiakos Volou Olymp. Volou
  AO Egaleo AO Egaleo 6:2 Panegialios GS Panegialios
  AE Larisa AE Larisa 1:0 Athinaikos AS Athinaikos
  Panetolikos Panetolikos GFS 3:0 GAS Ialysos 1948 GAS Ialysos
  PAS Giannina PAS Giannina 3:1 Panelefsiniakos AO Panelefsiniakos
  Agios Nikolaos AO Agios Nikolaos 2:0 Pierikos Katerini Pierikos
matchday 1 Iraklis Iraklis Thessaloniki 2:0 Aris Thessaloniki Aris Saloniki
matchday 12 Chicago Fire Chicago Fire FC 3:2 Sporting Kansas City Sporting KC
matchday 17 Oita Trinita Oita Trinita 2:0 Ventforet Kofu Ventforet Kofu
  Monte. Yamagata Montedio Yamagata 1:0 Sagan Tosu Sagan Tosu
  Mito HollyHock Mito HollyHock 0:2 Omiya Ardija Omiya Ardija
  Vegalta Sendai Vegalta Sendai 4:2 Albirex Niigata Albirex Niigata
  Urawa Reds Urawa Red Diamonds 0:1 Hokkaido Consadole Sapporo H. C. Sapporo
matchday 8 Jatco SC Jatco SC (-2002) 2:2 Kokushikan University Kokushikan Univ
  FC Kariya FC Kariya 2:1 Tochigi SC Tochigi SC
  Tokushima Vort. Tokushima Vortis 1:0 ALO's Hokuriku (-2007) ALO's Hokuriku
matchday 37 Chievo Verona Chievo Verona 2:1 ACD Treviso Treviso
  Pistoiese US Pistoiese 1921 0:1 SSC Napoli SSC Napoli
  Virtus Bergamo Virtus Ciserano Bergamo 1909 4:2 Delfino Pescara 1936 Pescara
  Fermana Fermana FC 1:2 UC Sampdoria Sampdoria
  Salernitana US Salernitana 1919 0:2 Ternana Calcio Ternana
  Brescia Brescia Calcio 1:0 FC Empoli FC Empoli
  Genoa Genoa CFC 3:2 Ravenna FC Ravenna
  Savoia US Savoia 1908 1:2 Atalanta BC Atalanta BC
  Cesena Cesena FC 3:3 Cosenza Calcio Cosenza
  Monza AC Monza 2:1 LR Vicenza LR Vicenza
Semi-Finals 2nd Leg Arezzo SS Arezzo 1:2 US Anconitana Anconitana
  Ascoli Ascoli Calcio 1:0 US Viterbese 1908 Viterbese
  Cittadella AS Cittadella 2:0 Varese Calcio Varese
  AC Pisa AC Pisa 1909 0:1 Brescello Calcio Brescello Calcio
matchday 2 Juve Stabia SS Juve Stabia 1:0 Atletico Catania Atletico Catania
final 2nd leg Fidelis Andria SSD Fidelis Andria 3:1 AS Gualdo Casacastalda Gualdo
  Lumezzane FC Lumezzane 1:0 Aquila 1902 Montevarchi Montevarchi
  Lecco Calcio Lecco 1912 2:0 US Cremonese Cremonese
matchday 42 SD Compostela SD Compostela 1:1 Sporting Gijón Sporting Gijón
  CD Logroñés CD Logroñés (liq.) 1:0 Villarreal CF Villarreal
  Córdoba CF Córdoba CF 2:1 CD Tenerife CD Tenerife
  CA Osasuna CA Osasuna 2:1 Recreativo Huelva Recr. Huelva
  UD Las Palmas UD Las Palmas 2:1 Levante UD Levante
  UD Salamanca UD Salamanca (liq.) 2:1 SD Eibar SD Eibar
  Atl. Madrid B Atlético de Madrid B 0:0 CP Mérida (diss.) CP Mérida
  CF Extremadura CF Extremadura (diss.) 2:2 CD Badajoz CD Badajoz
  Albacete Albacete Balompié 0:1 Getafe CF Getafe
matchday 25 Spittal/Drau SV Spittal/Drau 3:0 Rapid Lienz Rapid Lienz
  Donau Linz ASKÖ Donau Linz 1:0 BSV Bad Bleiberg Bad Bleiberg
  FC Gratkorn FC Gratkorn 2:0 ASK Voitsberg Voitsberg
  Eintracht Wels SK Eintracht Wels 5:0 TSV Hartberg TSV Hartberg
  Zeltweg FC Zeltweg 5:1 Wolfsberger AC Wolfsberger AC
  SAK Klagenfurt SAK Klagenfurt 3:2 FC St. Veit St. Veit
  Bleiburg SVG Bleiburg 3:3 FC Juniors OÖ Juniors OÖ
matchday 30 Würmla SV Würmla 1:4 FC Deutschkreutz Deutschkreutz
matchday 29 Reichenau SVG Reichenau 5:2 Red Bull Juniors Salzburg RB Juniors
final 2nd leg Comunicaciones Comunicaciones FC 0:2 CSD Municipal CSD Municipal
matchday 28 Rapid Wien II SK Rapid Wien II 1:3 PSV Team für Wien PSV TfW
  LAC-Inter Landstraßer AC-Inter 2:0 SK Slovan HAC Slovan HAC
  Gersthof Gersthofer SV 3:1 FV 1210 Wien 1210 Wien
  Fortuna 05 DSV Fortuna 05 Wien 4:1 SR Donaufeld SR Donaufeld
matchday 24 FC Dornbirn FC Dornbirn 1:00 AM SC Göfis SC Göfis
  Bludenz FC Rätia Bludenz 1:00 AM VfB Hohenems Hohenems
  Wolfurt FC Wolfurt 1:00 AM SC Hatlerdorf Hatlerdorf
  SV Lochau SV Lochau 1:00 AM Dornbirner SV Dornbirner SV
  Schwarzach FC Schwarzach 1:00 AM FC Koblach Koblach
  Götzis FC Götzis 1:00 AM SC Röthis Röthis
  Höchst FC Höchst 1:00 AM Viktoria Bregenz V. Bregenz
matchday 13 FC Thun FC Thun 2:3 FC Lugano FC Lugano
  FC Aarau FC Aarau 3:1 FC Sion FC Sion
  AC Bellinzona AC Bellinzona 0:0 FC Zürich FC Zürich
  SR Delémont SR Delémont 3:0 FC Baden FC Baden
matchday 25 FC Zürich U18 FC Zürich U18 5:1 Team Aargau U18 Aargau U18
  BSC YB U18 BSC Young Boys U18 0:3 Grasshopper Club Zürich U18 GC Zürich U18
  BEJUNE U18 Team BEJUNE U18 1:0 FC Winterthur U18 Winterthur U18
  Luzern U18 Team FC Luzern-SC Kriens U18 3:5 FCO St. Gallen/Wil U18 St. Gallen U18
  Team Ticino U18 Team Ticino U18 0:4 FC Vaduz U18 FC Vaduz U18
intermediate stage 1st leg Cuba Cuba 0:1 Canada Canada
First Round 2nd leg FC Schönberg 95 FC Schönberg 95 2:1 Hoyerswerdaer FC FC Hoyerswerda
First Round Wuppertaler SV Wuppertaler SV 0:1 VfB Hüls VfB Hüls
  SV Elversberg SV 07 Elversberg 3:0 Borussia Neunkirchen B. Neunkirchen
Final Czech Rep U21 Czech Republic U21 1:2 Italy U21 Italy U21
Third Place Play-Off Spain U21 Spain U21 1:0 Slovakia U21 Slovakia U21
Group A FC Emmen FC Emmen 2:1 Heracles Almelo Heracles Almelo
  FC Groningen FC Groningen 1:2 MVV Maastricht MVV Maastricht

Select date

Player birthdays

Coach birthdays